Malujesz realistycznie i dokładnie. Próbujesz oddać rzeczywistość. Zmagasz się z poprawnym oddaniem światła i perspektywy. Potrzebujesz inspiracji prawdziwych mistrzów? Oto lista pięciu malarzy, którzy osiągnęli w tym temacie maestrię niedostępną zwykłym śmiertelnikom:

1. Joaquín Sorolla

Hiszpański malarz i grafik, który opanował impresjonistyczny, żywy kolor, a przy tym wspaniale posługiwał się precyzyjnymi, śmiałymi ruchami pędzla.

Obrazy Sorolli to bryza, plaża i wzdęte żagle – festiwal światła i nastrój rodem z pięknych wakacji.

Pescadores. Barcas varadas, Valencia” 1910

2. Anders Zorn

Szwedzki wirtuoz palety – cztery kolory pozwalały mu opanować światło w sposób niedościgniony. Wspaniałe ślady pędzla i kontrola nad miękkimi krawędziami. Umiejętność odpuszczania tam, gdzie to możliwe i żelazna precyzja tam, gdzie to potrzebne.

“Robiąca na drutach” 1901

3. John Singer Sargent

Guru realistów i współczesnych artystów z branży rozrywkowej. Jeśli zajmujesz się rysowaniem do gier, filmów, czy ilustracją, prawie na pewno słyszałeś o tym mistrzu.

Imponuje swoją perfekcyjną równowagą pomiędzy tym, co precyzyjne, a tym, co zamglone. Tym, co kolorowe, a tym, co stonowane. Opowiada swoje historie niemal od niechcenia, ale z jaką niesamowitą klasą.

Lady Agnew of Lochnaw” 1892

4. Leon Wyczółkowski

Polski wirtuoz. Sposób, w jaki Wyczółkowski potrafi operować kreską jest wprost nieludzko precyzyjny. Wynika z tak doskonałego zmysłu obserwacji i sokolego oka, że niemal trudno uwierzyć, że człowiek potrafi tak rysować. A jednak! Wyczółkowski to nasze dobro narodowe, a każda okazja, by oglądać jego obrazy, które znaleźć można w wielu polskich muzeach, to szansa na naukę od najlepszego.

“Portret Feliksa Jasieńskiego w błękitnym kaftanie” 1911

5. Ramon Cascas

Autor delikatnych obrazów z ludźmi i skomplikowanych scen we wnętrzach. Nowoczesny w swoim zdecydowanym, zajmującym duże powierzchnie kolorze, subtelny w rysowaniu linii ciała. Trzeba przyznać, że znany bardzo marginalnie, jak na mistrzostwo pędzla, które reprezentował

Jove decadent” 1899

Nasz mini przegląd pokazuje pięciu wspaniałych twórców, którzy połączyli niesłychaną precyzję z żywym kolorem. Jeśli tego poszukujemy, mogą być doskonałymi przewodnikami w rozwijaniu własnej twórczości.

Który z nich najbardziej przypadł Wam do gustu?

2 thoughts on “Top 5 malarzy – do inspirowania się w realizmie

  1. Stanisława says:

    Dla mnie to Joaquin Sorolla -cudowne mocne pociągnięcia pędzla – to jest to czego szukam.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *